Esencia tvorivosti

Autor: Tomáš Mikloško | 18.12.2015 o 11:11 | (upravené 19.12.2015 o 21:38) Karma článku: 4,44 | Prečítané:  387x

Tvorivosť býva všeobecne definovaná ako schopnosť vytvárať niečo nové a hodnotné zo starého. Svet sa ustavične vyvíja, napreduje, a je teda prirodzeným javom, že tradičné spôsoby myslenia sú postupne transformované.

Všetko, čo sa nachádza v súčasnom svete je výstupom tvorivého procesu, ktorý prebieha na úrovni ľudstva ako celku. Mnoho ľudí ale zastáva názor, že nie všetci disponujú tvorivými schopnosťami a čo je ešte horšie, niektorí tejto domnienke aj uveria, a nevedome ňou nechajú riadiť svoje prežívanie.  

Na počiatku všetkého stála myšlienka , podnet, na základe ktorého bola realizovaná určitá akcia. Pri tvorivom procese je v  základe prenášaný nehmotný a neviditeľný aspekt nášho ja, ktorým sú vibrácie vo formáte našich myšlienok, do fyzickej podoby. Tvorivému nápadu predchádza individuálna alebo kolektívna túžba po zmene, predstavujúca odrazový mostík pre rozvoj, inak povedané expanziu.  Túžba posúvať sa vpred a spoznávať nové možnosti je nám daná v našej samotnej podstate. Všetci pátrame po odpovediach, chceme poznať,  čo je vlastne zmyslom existencie, a ako sa úspešne začleniť do spoločnosti a odovzdávať to najlepšie z nás. V každom novom momente vznikajú nové myšlienky, nápady, prístupy, vzťahy, ako aj pohľady na život ako taký.  Ľudia disponujú obrovským tvorivým potenciálom, o čom nás presviedča aj história. Tie najväčšie objavy, výtvory a inovácie vznikali za tých najneobyčajnejších okolností.

Nech už je váš pohľad na život akýkoľvek, či už veríte v Boha, vo vesmír alebo proste v existenciu univerzálnej energie, všetky názory a pohľady sa stretávajú v jednom bode, ktorým je  to, že aj my, ľudia, a naša fyzická existencia je výsledkom tvorivého procesu, ktorý prebieha na najvyššej úrovni. Sú v nás aspekty rovnakej sily, ktorá sa postarala o to, že sme teraz nažive.  Môžeme konštatovať, že každý jeden človek disponuje tvorivým potenciálom, ktorý však môže byť sústredený do rozdielnych smerov, a preto vždy nemusí byť na prvý pohľad úplne zrejmý. Táto tvorivá sila sa postarala o širokú diverzifikáciu živého i neživého na našej planéte, i v celom vesmíre. Všetko vo vesmíre je vytvorené z tejto energie, a všetka hmota obsahuje atómy a menšie častice usporiadané do rozličných kombinácii. 
 

Ešte sa nenarodil nikto, kto by nedisponoval sebe vlastným tvorivým potenciálom. Deti sa rodia prirodzene tvorivé, s horiacim plamienkom vnútornej motivácie spočívajúcej v odhodlaní spoznávať okolitý svet a prejavovať svoju vlastnú individualitu. Disponujúc talentom, ktorý sa prezentuje vo viacerých podobách, maľujú pestrými farbami na ešte čisté plátna. Postupne však prechádzajú procesom zaradenia sa do spoločnosti, ktorá ešte funguje na pradávnych základoch vychádzajúcich zo začiatku industriálnej doby, kedy školský systém produkoval robotníkov s rozličnými špecializáciami, a na samostatné potreby človeka sa neprihliadalo skoro vôbec. Pridajme k tomu v spoločnosti uplatňovaný systém odmeny a trestu, a zrazu máme celú masu ľudí, ktorých konanie musí byť motivované zvonku, pretože vnútorná motivácia je vyhasnutá.

Namiesto rozvíjania vrodených talentov a vyvolania túžby po poznaní vedieme nové generácie k tomu, čo sa už dávno ukázalo ako nefunkčné. Snažíme sa kompenzovať vnútorné nedostatky prostredníctvom vonkajších prostriedkov a preto sa cítime stratení, zaseknutí, unavení, a sme neschopní pohnúť sa vpred, nech je už naša situácia akákoľvek.

V tomto prípade sa odovzdáme a necháme sa životom pasívne unášať. Čakáme, že sa pred nami objaví cesta, ktorá nás privedie za všetkým, po čom túžime. Myšlienka, že nad svojou budúcnosťou nemáme plnú kontrolu prináša istú úľavu. Začneme veriť na osud, na absenciu slobodnej voľby a rozhodovania. Moderné výskumy kvantovej fyziky však predstierajú dôležitý argument, ktorý zdôrazňuje to, že vesmír nie je založený na determinizme, preto sú akékoľvek úvahy o predurčenej budúcnosti bezpredmetné. Budúcnosť v dimenzii vnímania času a priestoru je založená skôr na subjektívnej projekcii vnímania minulých zážitkov, a jej konkrétny charakter je kauzálne ovplyvňovaný v každom momente. Jednoducho povedané, budúcnosť nie je vopred daná, je nepoznateľná, mení sa a prispôsobuje prostredníctvom rozhodnutí realizovaných na báze slobodnej voľby. A aby sme zašli ešte ďalej, slobodná voľba je vždy výsledkom nášho subjektívneho vnímania, ktoré filtruje priestor v ktorom sa nachádzame s využitím fyziologických procesov a úrovne nášho poznania a vedomia.

Občas zájdeme až tak ďaleko, že sa považujeme len za obete, s tým, že zodpovednosť za naše životy prikladáme všeličomu, len nie sebe. Ospravedlňujeme to tvrdením, že sa predsa stane vždy stane len to, čo sa má stať. Budúcnosť si však sami tvoríme v prítomnom momente tým, ako myslíme, cítime a konáme.  Naše postoje, myšlienky, slová a domnienky spolu maľujú presne tú scenériu, v ktorej každým dňom žijeme.  

Ak robíme veci stále rovnako, dosiahneme vždy len rovnaké výsledky

Zabúdame na svoju prirodzenú tvorivú silu a prestávame veriť v svoju schopnosť dizajnovať vlastné životy podľa osobných preferencií. Na prvý pohľad to môže znieť príliš kruto, ale neprišli sme sem, aby za nás žil za nás niekto iný. V každom okamihu máme na výber minimálne to, kam zameriame svoju pozornosť. Môžeme sa zameriavať len na všetko negatívne, a cítiť sa ako obete okolností, alebo si namiesto toho zvolíme iný uhol pohľadu a prevezmeme naplno zodpovednosť za svoje osobné šťastie. Máme na výber cestu vzdoru a odporu charakterizovanú bojom proti tomu, čo nechceme, sprevádzanú negatívnymi pocitmi a myšlienkami, alebo na základe pozitívnej inšpirácie podniknuté kroky opačným smerom, za tým čo skutočne chceme vidieť v našej realite. Inak povedané, negatívne myšlienky pri určitej akcii sú zárodkom negatívnych výsledkov.
 

Energia uvádzajúca veci do pohybu

Samotný tvorivý proces je možné si predstaviť v metafyzickom základe ako tok energie, kedy prenášame nehmotné zložky svojej osobnosti do materializovanej podoby.  Pri kreatívnom procese využívame našu jedinečnú energiu na sebarealizáciu. Krok, ktorý podnikneme s cieľom dosiahnutia túžob, je energia smerovaná do špecifického zámeru, uvádzajúca celý proces tvorenia do pohybu. Zámer je konkrétny efekt, ktorý chceme dosiahnuť určitou činnosťou. Pasívnym čakaním svoje túžby nikdy nenaplníme, pretože pasivita je v priamom rozpore s tokmi energií vytvárajúcimi viditeľný svet. Negatívne životné skúsenosti alebo situácie prinášajú kontrast v podobe vzniku nových preferencií a cieľov, ktoré by sme radi priviedli do našich životov. Akcia je následne cieľavedomá realizácia týchto zámerov spočívajúca v prijatí opatrení približujúcich túžby k realite.  

Zmeňte svoju pozornosť a svet sa začne meniť pred vašimi očami

Tvorenie prinášajúce najvýraznejšie výsledky by malo byť založené na silnej pozitívnej emócii – inšpirácii, ktorú je možné pociťovať len pri zmene orientácie pozornosti z toho, čo v našich životoch chýba (toto spôsobuje negatívne emócie a odpor prejavujúci sa zameraním na to, čo nechceme) opačným smerom na všetko to zmysluplné, čo chceme priniesť a takto sa podeliť o vlastnú, jedinečnú esenciu.

Nie je dôležité, čo tvoríte. Všetci máme v sebe vnútorného umelca, ktorý len čaká na pozornosť a príležitosť prejaviť sa. Všetci máme svoje vlastné definície toho, čo tvorivosť je a čo nie je, a na základe toho stanovujeme subjektívne štandardy vymedzujúce, či sme my, alebo ostatní tvoriví. Kreativitu využívame vždy vtedy, keď sa učíme vykonávať určitú činnosť naším originálnym spôsobom, či už je to konkrétna profesia, alebo voľnočasové aktivity. Najväčšie bloky v kreativite sa prejavujú najmä vtedy, keď neveríme sami svojej vlastnej schopnosti priniesť na svet niečo hodnotné, účelné. Neveríme v seba samých. 
 

Myšlienka -> pozitívna emócia (inšpirácia) -> akcia (konkrétny krok k realizácii zámeru)

Ako teda znovuobjaviť svoju kreativitu? V prvom rade sa musíme zamerať na to, čo skutočne chceme, a neplytvať zbytočne svoju silu na odpor bojom proti tomu, čo nechceme. Dôležité je určiť si, aký špecifický výsledok očakávame. Stanoviť si ciele a priority, či už v živote alebo pri konkrétnej aktivite. Po stanovení cieľov nasleduje realizácia, vo forme svedomitého prístupu a záväzku. Naučme sa prevziať zodpovednosť za naše životy, čím zoberieme roztrúsenú silu prenesenú na všetko externé, voči čomu sa cítime byť bezmocní. Nebojme sa byť otvorení všetkým možnostiam, posudzovať viacero perspektív, učiť sa a rozvíjať. Robme zmysluplné veci, ktoré prinášajú istú formu úľavy voči tomu, ako sa cítime. Uvážene striedajme obdobia aktivity s obdobiami oddychu spočívajúcom v ležérnom čakaní na výsledky našej minulej snahy. Nezamieňajme však toto striedanie aktivity s pasivitou, nečinnosťou. Niekedy je potrebné nechať priestor, aby naše túžby mohli do našich životov prísť a mohli sme ich privítať s otvorenou náručou. Tento priestor je obdobie medzi našou konkrétnou akciou a jej dôsledkami. Nezabúdajme ani na to, že prvoradé je, aby sme sa pri tvorivých aktivitách cítili dobre a zbytočne sa netlačili do niečoho, čo nerobíme radi. 

Pracujte s tým, čo máte tu a teraz k dispozícii, podmienky nikdy nebudú ideálne. Niekedy nás okolnosti musia ohlodať až na kosť, aby sme našli svoju pravú podstatu, a vyzliekli sa z mnohých vrstiev, ktoré obaľujú naše skutočné jadro. Verím, že každý má v sebe diamant, ktorý len čaká na to, kým ho konečne objavíte a vybrúsite, aby jeho svetlo mohlo žiariť do širokého okolia. Ste tvorcami svojho života.Tak tvorte. Život máte na to, aby ste ho žili. 
 


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?